MMČR U15 (3.den): Do finále jdou Liberečtí a Plzeňští, o bronz si zahrají Praha a Moravskoslezský kraj

Třetí hrací den ve skupinách zamíchal pořadím, Liberecký a Plzeňský kraj si však udržely první příčky skupin A a B a v neděli si zahrají o titul. Bitva o bronz proti sobě svede hráče moravskoslezského výběru a Prahy, kteří skončili na druhých místech. Nejhůř dopadli hokejisté Ústeckého a Karlovarského kraje, ti uzavírají s jedinou výhrou tabulky obou skupin.

SKUPINA A

Pardubický – Ústecký 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 7. Čihař, 22. Bednařík (Novák, Pokorný), 31. Hendrych (Malcovský, Raichl), 32. Bednařík (Koky)

Sobotní program otevřel duel Pardubického kraje s Ústeckým výběrem, který se po čtyřech prohrách v řadě vzchopil a už na konci 7. minuty mohl oslavit vedoucí trefu. Čihař se zmocnil puku na modré, nabruslil si na levý kruh a tvrdou ranou k tyči otevřel skóre. V čase 21:49 Ústečtí přidali i druhý gól, kdy dělovkou od modré rozvlnil síť pardubické klece. Ústecký výběr zůstal při střelecké chuti i v závěrečném dějství a obtěžkal konto soupeře ještě dvěma zásahy. Nejprve se prosadil Patrik Hendrych, gólový stav pak zpečetil Jonáš Bednařík a Ústečtí triumfovali 4:0.

Královehradecký – Praha 4:5 (1:0, 2:4, 1:1)
Branky a nahrávky: 5. Novotný (Vítek, Černý), 17. Novotný (Vítek, Forejtek), 27. Bednář (Černý), 34. Vítek – 21. Pšenička (Krčál), 22. Matějovský (Krčál, Pšenička), 23. Novotný (Hrubý, Malínek), 29. Poletín (Cichoň), 43. Krčál (Novotný)

Duel mezi Královehradeckým krajem a Prahou nabídl slušnou přestřelku, která skončila těsnou výhrou pražského výběru. Skóre otevřeli v 5. minutě Východočeši,  z pravé strany propálil Tvrzníka Adam Novotný. Ti si navíc vypracovali díky trefě zkraje 17. minuty dvoubrankový náskok. Pak ale zaúřadovali hráči výběru Prahy. Během minuty a půl nasázeli Královehradeckým tři branky a otočili průběžný stav. Trefili se Pšenička, Matějovský a Daniel Novotný. Východočeský tým poté srovnal, když se v čase 26:45 prosadil po samostatném úniku Jakub Bednář. Pražané kontrovali vzápětí. Z hranice brankoviště dotlačil kotouč za Šimonova záda Tomáš Poletín. Královehradečtí dokázali vyrovnat ještě jednou. Do střelecké listiny se ve 34. minutě zapsal Tobiáš Vítek. Poslední slovo však měla Praha, jež zásluhou vítězného gólu Davida Krčála vyhrála 5:4.

Olomoucký – Liberecký 0:10 (0:2, 0:4, 0:4)
Branky a nahrávky: 14. Rozsíval (Bartovič, Šťástka), 14. Maxin (Krajdl), 16. Bělohorský (Rozsíval), 18. Krajdl (Šťástka), 26. Bartovič (Rozsíval, Vápeník), 30. Bělohorský (Bartovič, Bajer), 39. Rozsíval (Bartovič, Seidl), 40. Kytka (Plosová), 41. Šťástka (Seidl), 42. Šťástka (Bartovič, Rozsíval)

Liberecký kraj předvedl v zápase s Olomouckými pořádnou kanonádu a nasázel protivníkovi rovných deset branek. První trefy se přitom dočkal až ve 14. minutě, kdy ranou k pravé tyči skóroval David Rozsíval. Ve stejné minutě Liberečtí zaúřadovali podruhé. Tlak v útočném pásmu přetavil v další branku Imrich Maxin. Ve zbylých dvou třetinách přidali Severočeši dvakrát po čtyřech trefách. Na střeleckou listinu se v prostřední periodě zapsali Bělohorský, Krajdl, Bartovič a znovu Bělohorský. Závěrečné dějství pak přineslo přesné zásahy Rozsívala, Kytky a Šťástky. Marek Šťástka zacílil přesně dokonce dvakrát. Hokejisté libereckého výběru tak oslavili triumf 10:0.

Ústecký – Vysočina 3:5 (0:2, 1:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 24. Malcovský (Čihař, Winkelhöfer), 45. Raichl (Čihař), 45. Hendrych (Novák) – 5. Holejšovský (Katolický), 10. Přibyl (Kraučuk), 22. Kachlíř (Macek), 33. Macek (Suchan, Katolický), 35. Fink (TS)

Hokejisté výběru z Vysočiny šli proti Ústeckému kraji v 5. minutě do vedení. Na brankovišti se zjevil Josef Holejšovský a zblízka dopravil puk za brankovou čáru. O pět minut později Vysočina zvýraznila těsný náskok. Přibyl zacílil z první k pravé tyči a navýšil na 2:0. A byli to opět hráči výběru Vysočiny, kdo přidal i třetí branku zápasu. Ústečtí následně snížili, z hranice brankoviště doklepl puk do sítě Malcovský. Vysočina kontrovala dvěma trefami ve třetině a šla si za vítězstvím. Ústecký výběr v posledních patnácti minutách zabojoval a alespoň kosmeticky upravil skóre. I navzdory dvěma last minute brankách prohrál 5:3.

Praha – Pardubický 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 28. Kucharčík (Hrubý), 30. Krčál (Matějovský, Poletín), 35. Krčál (Matějovský), 43. Krčál (Poletín)

Zápas mezi Prahou a Pardubickým krajem nabídl první gól až přesně v čase 28:00. Matouš Kurcharčík z pražského výběru využil přihrávku od Hrubého a poslal kotouč za záda ležícího Ševců. Vzápětí Pražané navýšili skóre. Krčál našel skulinku mezi betony pardubického brankáře a mohl se se spoluhráči radovat. Ve 35. minutě Praha odskočila už na rozdíl tří tref. Mezi střelce se opět zapsal David Krčál, jenž zacílil pod horní tyčku. Skóre definitivně uzavřel opět Krčál, který v čase 42:33 završil hattrick a pomohl tak k celkové výhře 4:0.

Královehradecký – Olomoucký 5:3 (0:0, 2:2, 3:1)
Branky a nahrávky: 17. Studnický (Vaněk), 26. Frolík (Pavlík, Janeček), 34. Pánek (Janeček, Páleník), 41. Pavlík (Novotný), 45. Pavlík (Vítek) – 16. Březina, 25. Dobřecký (Věchet), 40. Věchet (Navrátil)

První třetina utkání mezi Královehradeckým a Olomouckým kraje branku nenabídla, a tak si diváci museli počkat na góly až do prostřední dvacetiminutovky. Pak se s nimi ale doslova roztrhl pytel. V čase 15:33 udeřili hokejisté olomouckého výběru, kteří se zásluhou Březinovy trefy ujali vedení 1:0. To jim však vydrželo přesně půl minuty, než Královehradečtí oslavili po povedení teči Studnického vyrovnání. Hanáci znovu těsně odskočili ve 25. minutě, když skóroval Dobřecký, Východočechům tentokrát stačila minuta a vteřina, aby se ve skóre opět dotáhli. Tentokrát byl v koncovce úspěšný Filip Frolík. Další trefou ze 34. minuty navíc královehradečtí hokejisté otočili průběžný stav. Olomoučtí ale napodobili soupeře a rovněž srovnali krok. V závěru už se však trefovali pouze hráči Královehradeckého kraje. Definitivní podobu dal výsledku dvěma góly Dominik Pavlík a jeho tým vyhrál 5:3.

Vysočina – Liberecký (0:1, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 25. Macek (Katolický, Fink) – 5. Bartovič (Šťástka, Rozsíval), 39. Krajdl (Vápeník)

Liberečtí sice věděli, že vyhrají skupinu A, přesto chtěli zvítězit i v posledním duelu proti Vysočině a udržet neporazitelnost. Za výhrou vykročili už v čase 04:23, když se z hranice brankoviště prosadil Adrien Bartovič. Hráči Vysočiny však ve 25. minutě dorovnali stav. Vít Macek se dostal v dobré pozici k dorážce a napálil kotouč do odkryté klece. Ve zbytku prostředního dějství branka nepadla, v tom závěrečném Severočeši opět zaúřadovali a strhli vedení na svou stranu. Po šikovné teči se z gólu radoval Dominik Krajdl. Víc už se toho na ledě nestalo a Liberečtí opanovali skupinu A bez jediné porážky.

SKUPINA B

Plzeňský – Středočeský 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 5. Hanzák (Slačík), 13. Jonák (Dyk, Slačík), 21. Slačík (Dyk, Jonák), 25. Klatovský (Fousek, Benák), 33. Benák (Klatovský, Trachta) – 26. Hanyš (Růžička)

Poslední den hraný ve skupinách odstartoval soubojem prvního s druhým, tedy Plzeňského kraje s krajem Středočeským. První gól sobotního dne obstaral v čase 4:40 Jakub Hanzák, který využil přesilovku. Na 2:0 zvýšil Matyáš Jonák a Plzeňský kraj si vytvořil dvoubrankový náskok. Ve 2. třetině přidali Západočeši další dvě branky a bylo to 4:0. Trefili se David Slačík a Antonín Klatovský. Trefili se ale i Středočeši zásluhou Petra Hanyše. Poslední branku zápasu vstřelil kapitán Plzeňského kraje Adam Benák a stanovil konečný stav zápasu na 5:1.

Zlínský – Karlovarský 4:2 (2:1, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 2. Valášek, 11. Mikel (Kos), 28. Valášek, 45. Mikel – 6. Bálek (Kožík), 22. Peksa (Poizl)

Naopak druhý zápas přinesl souboj posledních celků skupiny B. Zlínský kraj se utkal s Karlovarským. Sekundu po první minutě otevřel skóre Jan Valášek ze Zlínského kraje. Za chvíli přišlo vyrovnání. Matyáš Bálek vymíchal gólmana a bylo to 1:1. Vedení vrátil Moravanům Tomáš Mikel. Další vyrovnání zařídil Samuel Peksa. Jan Valášek, pro kterého to byl druhý gól v zápase, znovu poslal svůj tým do vedení. Poslední branka zápasu padla do prázdné branky a postaral se o ni druhý dvougólový hráč Tomáš Mikel. Zlínský kraj si připsal první body do tabulky.

Moravskoslezský – Jihočeský 3:3 (1:1, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 7. Wardas (Zvejška), 29. Weiss (Wardas), 38. Ostřížek (Blanar, Daněk) – 2. Nečas, 21. Vlna (Pytlík, Pánek), 42. Hečko

První remíza sobotního dne. Postaraly se o to celky z Moravskoslezského a Jihočeského kraje. První branka padla brzy, a to v čase 1:03. Gól to byl kuriózní. Brankař vyrazil puk pouze ke svému spoluhráči přímo na hlavu a z ní se odrazil puk přímo do branky. Branka byla připsána Dominiku Nečasovi. Jihočeský kraj vedl. Vyrovnání přišlo ještě v téže třetině a postaral se o něj Viktor Wandas. Jihočechy poslal znovu do vedení Adrian Vlna. A další vyrovnání zařídil Matěj Weiss, který využil závaru před brankou. Severní Morava se dostala poprvé do vedení ve 3. třetině. Autor branky byl Jan Ostřížek. A znovu bylo vyrovnáno, z otočky skóroval Martin Hečko. Konečný stav 3:3.

Středočeský – Jihomoravský 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 7. Trefil (Tetiva), 30. Trefil (Růžička), 36. Kristek (Lev) – 33. Štulo (Brabenec), 40. Hamák

Středočechy čekal poslední zápas ve skupině a poslední šance zabojovat o postup. Proti nim stál tým z jižní Moravy, který naopak měl před sebou ještě 2 zápasy. Lépe začal prvně jmenovaný tým a byl to hráč Marek Trefil. Těsně před koncem druhé periody opět skóroval Marek Trefil. Začátek poslední periody zase vyšel Jihomoravanům, snížil David Štulo. Dvoubrankové vedení vrátil svému týmu Jakub Kristek. Poslední změna skóre přišla ve 40. minutě. Dominik Hamák byl autorem gólu. Středočeši nakonec zvítězili 3:2.

Karlovarský – Plzeňský 3:5 (0:2, 2:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 25. Poizl (Peksa), 25. Peksa (Poizl), 40. Poizl (Zahejský) – 3. Benák (Klatovský), 11. Benák (TS), 18. Dyk (Jonák, Slačík), 30. Benák, 34. Dyk (Slačík, Jonák)

Autor první branky v západočeském derby byl Adam Benák a bylo to v oslabení. Plzeňský kraj vedl 1:0. Na 2:0 navýšil vedení ten samý hráč – Adam Benák. Další branky padaly ve 2. periodě a byly celkem čtyři. Nejdříve Kryštof Dyk poslal svůj tým do tříbrankového vedení. Ve 25. minutě přišla odpověď od Karlovarského kraje. A byly to rovnou 2 góly. Při hře ve čtyřech se trefili David Poizl a na něho navázal po 6 sekundách Samuel Peksa. K vyrovnání už se ale nedostalo. 20 sekund před koncem prostřední části završil svůj hattrick Adam Benák. Ve 34 minutě to bylo už 2:5, prosadil se podruhé Kryštof Dyk. Dalším dvougólovým střelcem byl Karlovarský David Poizl a byl posledním střelcem zápasu.

Zlínský – Moravskoslezský 2:2 (0:0, 1:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 25. Mikel (Mořkovský), 44. Mořkovský (Mikel) – 38. Weiss (Wardas), 39. Karas (Fasner)

Třetí a poslední moravské derby skupiny B. Úvodní třetina branku nepřinesla. Změna stavu přišla až ve 25. minutě. Dvojnásobnou přesilovku využil zlínský kapitán Mikel. Závěrečná perioda nabídla celkem 3 branky. Nejprve vyrovnal Matěj Weiss, který svižnou střelou nedal brankáři šanci. A hned na to, přesněji řečeno za 21 sekund, otočil stav utkání Antonín Karas. V závěru to zkusil tým ze Zlínského kraje bez brankáře a výsledek se dostavil. Na konečných 2:2 vyrovnal Jáchym Mořkovský.

Jihomoravský – Jihočeský 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 19. Kubín (Štulo, Šichtař), 41. Šichtař – 41. Blažek (Beran)

Poslední zápas dne a zároveň poslední utkání skupiny B, přinesl střetnutí dvou jižních krajů. Jihomoravského a Jihočeského. Na první gól jsme si museli počkat do 19. minuty. Vojtěch Kubín z jižní Moravy se trefil pod horní tyč. Další 2 branky přišly ve 41. minutě. Nejdříve srovnal Vlastimil Blažek, který vymetl růžek. Radost mu ale netrvala dlouho, protože tým z Jihomoravského kraje opět skóroval. Autorem byl Samuel Šichtař a byla to definitivní tečka ve skupině B.

Texty: Martina Kramerová a Jakub Kohout